Podvozek na mini BEAMBOTA

Tento návod vznikl proto, aby se stavba beambota co nejvíce zjednodušila a byla možná i bez speciálního vybavení z běžně dostupných dílů.

Podvozek bez solárních panelů má šířku 13mm, délku 22mm a výšku 10mm

KOSTRA – mosazná trubička 8mm x 0,5mm nebo jiný 0,5mm stočený plech.

Mosaznou trubičky uřízneme na 20mm, 4 mm od každého konce provedeme naříznutí do ¾ průměru. Naříznuté konce podélně rozstříhneme a srovnáme. Ze střední části vyřízneme podélně proužek široký 3mm a trubičku pomocí kleští smáčkneme na průměr pod 6mm (jako kalibr se dá použít vrták 5,5mm). Otvory pro nápravy vrtáme vrtáčkem 2mm později podle osové vzdálenosti motor-náprava.

  

MOTOR – průměr 6mm vymontovaný z vibračního kroužku Primeros en´joy  

Uvedený typ jsem použil vzhledem k jednoduché dostupnosti .  Dá použít i vibrační motorek z mobilu. Má však většinou menší průměr.

Odstranění výstředníku

              

KOLA – O kroužek 6,4x1,8mm např. viz obrázek

 

ŠNEK - Cu drát 0,5mm (telefonní)

Cu drátek se nejprve na podložce zbrousí z obou stran na 0,25mm a vyleští jemným smirkem. Vlastní spirálu vineme z ploché části na stojato závity těsně u sebe. Jako trn poslouží vrtáček nebo drát stejného průměru jako je hřídel motorku (0,8mm).

    

Roztažení závitů šneka je potřeba přizpůsobit modulu pastorku. Šnek se přilepí na hřídel pomocí sekundového lepidla za neroztaženou část.

  

PASTOREK – v mém případě průměr 5mm, 15zubů otvor 2mm

MONTÁŽ - motorek zamáčkneme do otvoru kostry, hřídelky o průměru 2mm zkrátíme na potřebné délky a sesadíme. Přesná osová vzdálenost motor-náprava se dá doladit podle potřeby na ohybu kostry a bočnice na nápravy.

    

 

  

 

 

 

Motorek je poměrně citlivý, v létě by mu asi stačily k napájení i dva poloviční řezy (12x10mm), pak by zůstal zachován i půdorysný rozměr 13x22mm jen výška by se zvětšila. Se dvěma řezy (29x12mm) od SOLARTECU zapojenými v sérii upaluje i v zimním slunci jak o závod.

Hodně trpělivosti při stavbě přeje JOVA  3. 2. 2008

Návrat do menu