Bodová svářečka - stavba

Pro příležitostní bodování plechů a drátů jsem začal stavět malou modelářskou bodovku. 

Inspiraci jsem čerpal většinou ze stránek SVARINFA.CZ .

Základem je transformátor vymontovaný z mikrovlné trouby. Původně jsem uvažoval o tom že pouze odstraním sekundární vinutí a provléknu místo něj několik závitů nového vinutí. Bohužel se mi ani na několikátý pokus nepodařilo protáhnout požadovaný počet závitů. Rozřízl jsem proto plechy rozbrusem a vinutí vložil z vrchu a plechy opět zavařil.

Sekundární vinutí má 3 závity. Požadovaný průřez vodiče jsem si nejprve spočítal z plochy okénka / 3 závity + něco na izolaci. Vlastní vodič pak vznikl poskládáním jednotlivých pramenů ze starého gumového kabelu 4x 6mm2, do jediného vodiče o průměru cca 12mm. Jako izolaci jsem použil kobercovou pásku (bohužel nic lepšího nebylo po ruce). Při skládání jsem ještě všechna vinutí obalil folií na transformátory a primár - sekundár oddělil sklotextitem 3mm. Původní magnetické zkraty jsem ponechal. Z barvy a tvaru izolace je vidět, že dostat vinutí do drážky byl docela boj :-) .

Přívod k bodovacím kleštinám je z bronzových čtyřhranů, vodič je do nich zapájen cínem. Prodloužení čelistí je mosazné, vlastní hroty měděné, pájené na tvrdo, cín se roztaví !!! Bohužel zatím nemám originální tvrdou měď na hroty tak je životnost poměrně krátká.

Zrecyklovaná krabička byla mělká, tak jsem jí musel proříznout a trafo upevnit přímo na desku.

Elektronika je převzata ze svarinfa, doplnil jsem jí o napájecí transformátor, stabilizátor na 12V a upravil zapojení tlačítka. Při použití původního zapojení mi svářečka, při rozpojení tlačítka, náhodně spínala i několikrát za sebou ??? Přívod proudu do primárního vinutí spíná relé z mikrovlnky (250V/16A), ale když vidím ty el. oblouky na jeho kontaktech tak mám obavy že moc dlouho nevydrží.

Zbývá dodělat popisky, doladit délku času podle tloušťky materiálu a přítlak čelistí. Možná ještě namontuji ventilátorek pro lepší chlazení.

První sváry - nerez 2x 0,3mm čas pod 1s. Při zkoušce pevnosti se bod vytrhl z plech, tak dobře to drží. Takže zatím spokojenost.

Takhle vypadají hroty z měkké mědi po cca 100 svárech.

Další čelisti, tentokrát na válcové součásti

A práce s nimi

Návrat do menu