Eloxování hliníku

Pro jeden výrobek jsem potřeboval naeloxovat nějaké komponenty a přestože jsem eloxování prováděl v amatérských podmínkách, výsledky  mě mile překvapily. 

 

Osobně jsem čerpal informace z jednoho letitého popisu (eloxování hliníku.pdf)


Na webu najdete další  informace třeba na: 

http://www.knife.cz/Knifecz/Technika/tabid/57/ctl/Details/mid/384/ItemID/53/Default.aspx    

http://www.astronom.cz/procyon/chemistry/elox.html 

 Vlastní zkušenosti

-na čištění hliníku od chladící kapaliny, oleje … se mi nejlépe osvědčila solvina a opláchnutí horké vodě.

-při ponoření do louhu sodného a při vlastním eloxování se uvolňují dost dráždivé plyny, provádět to v místnosti je sebevražda!!!

-na přivedení proudu na eloxovaný předmět používám hliníkový vodič s vyříznutým závitem dané velikosti, pokud ho v předmětu nemám dá se použít provizorní nanýtování nebo jen rozklepnutí případně ohnutí vodiče a pevné nasunutí do nějakého otvoru. Jak dopadlo upevnění železným šroubem M3 s matkou po cca 15ti minutách je vidět zde:

-osobně jsem eloxoval v malém celoskleněném akváriu zahrabaném venku ve sněhu, jako katodu jsem použil Al plech.

-barva povrchu závisí na složení materiálu - Al plechy a profily se pokryly zcela průhlednou sklovitou vrstvou, duralové kulatiny pak  našedlým až šedozeleným eloxem.

-pozor na velikost proudu, při překročení udávaných velikostí povrch popraská a zhrubne.

     

-pokud budete předmět barvit, vyvarujte se skutečně veškerých dotyků. Barva pak přilne velice nepravidelně a nepomůže ani následné odmaštění. Jediná náprava je to vše zopakovat: omýt, krátce do louhu a pak do kyseliny tam se to odbarví a opět naeloxovat.

-k barvení jsem použil pouze samotnou barvu duha rozpuštěnou v horké destilce, pokud barvíte víc předmětů, je třeba to dělat najednou protože se pak jinak těžko dosahuje stejný odstín. Po napuštění parafínem nebo olejem barva ještě o trošku ztmavne. Pozor naeloxované profily z továrny se bez odstranění tohoto eloxu se nedají barvit!

 

Náklady:

Destilovaná nebo demineralizovaná voda cca 10Kč/l

Hydroxid sodný cca 40Kč/Kg

Kyselina sírová 96 % cca 110 Kč/l

Barva na textil duha cca 25Kč/kus

ceny v roce 2007

Návrat do menu