Malá stolní vrtačka

Pro drobnější práce jsem postavil tuto stolní vrtačku. Jednalo se v podstatě spíše o recyklaci materiálu :-)

 

Základna je z kusu uříznutého účka 100mm. Obě tyče mají soustružené konce do kónusu a jsou zapuštěné v kónicky vystružených děrách. Přední, z tlumiče Favorita, má 20mm, zadní, z tiskárny, má 12mm.

 

Držák motoru (plocháč 10mm s navařenou trubkou) je pohyblivý a pomocí stavěcího šroubu na třmenu spodní části se nastavuje výška vrtáku od základny. Horní část držáku je "odtláčena" pomocí pružiny (pod válcovým krytem) a pohybuje se po tyčích na mosazných futrech.

 

Na hřídel motoru je nalisováno přes plastový kroužek vřeteno. To je ve spodní části těla vřeteníku uloženo v zapouzdřeném ložisku. Povolení sklíčidla usnadňuje výsuvný čep který je spolu s pružinkou a hmatníkem uložený v natvrdo připájené kostce. Otvor pro kleštiny byl dokončen až po sestavení všech komponentů pomocí vlastního motoru. Celek jsem upnul ve velkém soustruhu, motorem se roztočilo vřeteno a pomocí malé frézy byl otvor načisto vysoustružen na průměr 5mm. Stejným způsobem se udělal svírací kužel vpředu.

 

Obdobně vznikaly i kleštiny. Nejprve se vysoustružil vnější tvar, pak se upevnily do vrtačky upevněné ve velkém soustruhu a vrtačka už si sama vyvrtala otvor pro vrták. Následně se podle použitého vrtáku kleština rozřízla pilkou 0,2 nebo 0,4mm.

 

Pákový mechanizmus je z plocháčů vydolovaných z okenního kování. Jeden spoj je pevně nýtovaný, ostatní jsou pohyblivé na čepech.

 

32V napájení a motor je z HP tiskárny.

 

PWM regulace využívá dvojitý operační obvod LM358. Napájecí napětí je pro něj snižováno na 15V pomocí obvodu MA7815, spínací tranzistor IRFZ44 může pracovat i bez chladiče. Frekvence spínání je "doladěna" na maximální točivý moment i při snížených otáčkách.

 

Vše je vloženo do plastové roury těsně naražené na motor. Potenciometr reguluje otáčky od 0 po maximum, vypínač zastavuje motor.

 

Led osvětlení,

 

svítí nepřetržitě.

 

Leden 2018

Návrat do menu