Soustružnické nože

Upichovák

Při práci na malém soustruhu byl problém s upichováním hotového výrobku. Nože s plátky jsou poměrně široké a soustruh nemá dostatečnou tuhost, výrobek pak vibruje a nože se ničí. Nůž z radeka nebo kovaný je vhodnější.

Další alternativou je výroba nože z listu rámové strojní pily na kov.

Základem je držák ze čtyřhranu která má ze strany nože vyfrézovaný zářez pro vložení plátku, z druhé strany pak v horní hraně malý žlábek  pro lepší držení přítlačné destičky. Ta má tvar L a přidržuje plátek shora.

 Vlastní nůž je vyroben z plátku, uřízlého rozbrusem, ze strojní pily a vybroušený do tvaru upichováku.

 

Tvarové nože

Pro obrábění drobných mosazných a duralových obrobků se mi osvědčil jednoduchý držák do kterého upínám broušené nastřelovací hřeby.

Výhodou je dostupnost "nožíků" v neomezeném množství, jednoduchá a rychlá výměna. Trvanlivost je na tento druh obráběného materiál dostatečná a dá se ještě zlepšit zakalením.

 

Základ je vyroben z  hranolu 12x12mm, podélný otvor vrtaný podle průměru nastřelováku, příčný má 8mm. Rozříznutí cca1mm.

Příklady použití

 

Nůž na otvory

Jako ideální nůž na díry se mi osvědčila fréza v jednoduchém držáku. Dá se natočit tak, aby "brala" jenom z čela, to se pak hodí na hrubování otvoru, nebo tak, aby "brala" bokem a to pak díky šroubovitému zakřivení krásně "hladí". 

Stejný držák používám po upnutí stopkového drousku na přebroušení čelistí.

Stačí nastavit co nejvyšší otáčky, aby se čelisti odstředivou silou rozevřely a postupně pojezdem suportu je přerovnám.

 

Potřeboval jsem vysoustružit mosaznou tyčku kolem 1mm v průměru. Vyrobil jsem proto jednoduchý přípravek, provrtanou kostku železa.

Tu jsem upnul do střední části držáku nožů a prostrčil jí svářecí drát 3mm. V pravé části byl pak upnutý nůž z radeka, nastavený podle požadovaného průměru.

Po namazání a zapnutí posuvu ...

... se vytvořila požadovaná kulatina :-)

 

Vypichovací nůž

Používá se z čela obrobku, dělají se sním drážky, případně se používá místo odvrtávání otvorů. Výhodou je ušetřený materiál který se dá většinou následně ještě použít. Břit je broušen jako upichovák, musí se ale zboku vybrousit do oblouku aby nedřel o bok vznikající drážky.

 

Při soustružení je vhodné vypichovat z obou stran a dát pozor hlavně při závěrečném "odříznutí" středu. Může dojít k jeho vzpříčení a následně ulomení nože.

 

Návrat do menu