3D gril 

Vždy když jsem si půjčil nějaký gril tak jsem se musel potýkat s řetězvým převodem, zatloukáním tyčí, přívodem proudu...

Nakonec došlo k rozhodnutí si udělat s kamarády něco vlastního a výsledkem je tato konstrukce která splňuje mé potřeby a dostala název 3D gril. 

Nosné sloupky jsou dvoudílné, kříž a odvrtané trubky jsou volně nasunuty do sebe.  Materiál - pozinkované vodovodní trubky.

Grilovací tyč je z  trubky 28 x 2, pomocné držáky na jehly z plocháčů, jehly z kulatiny 8mm vše z nerezu.

Hrot nalisovaný za tepla je vytočený z plného materiálu. Závěs tvaru U je mosazný a umožňuje vkládání tyče z hora.

Zakončení tyče je opět z plného materiálu 32mm, osazení které zabraňuje pohybu tyče do stran má průměr stejně jako tyč 28mm, vyvrtaný otvor slouží k upevnění "nouzové" kliky (to se tyč otočí o 180stupňú a špička je u motoru). Přivařená rozeta je použitá z kola, spojení s trubkou tyče zajišťuje mosazný čep.

Pohon obstarává dvou rychlostní 12V motorek ze stěrače (škoda 120...), dá se napájet z auta, externí baterie, trafa. Převod je palečnicový, jednotlivé čepy jsou přivařené do ocelového kolečka. To má kónickou díru a je přišroubováno matkou M8 přímo na rádlovanou hřídel motoru. V tomto prototypu jsem použil 8 čepů, ale zdá se že by chtělo jejich počet ještě snížit, co matka M8 dovolí.

Základ držáku je vytvořen ze dvou vzájemně svařených L úhelníků s pomocnou podpěrou. Závěsy tvaru U jsou opět mosazné.

Funkci "3D" obstarává otočné upevnění na stojně a boční čep, díky kterému se gril může naklápět při chodu do libovolné polohy. 

V praxi to funguje takto: pokud je třeba maso namazat nebo okrájet, tyč grilu se uchopí za špičku a lze jí libovolně zdvíhat a odklánět od ohně aniž by se musela vyndávat  z držáků.  

Při běžném zatížení, díky palečnicovému převodu nedochází k žádnému přeskakování na zubech a grilovací tyč skutečně stačí pouze vložit ze hora do mosazných závěsů bez dalšího zajišťování. 

Ještě pár pohledů z různých stran.

 

Návrat do menu