Bruska na suport

Mým záměrem původně bylo vytvořit malou brusku na kulato na soustruh PROMA SPA 500P poháněnou motorem ze šicího stroje. Jak to nakonec dopadlo můžete posoudit sami.

Základ tvoří plocháče 10X40, jednotlivé díly jsou spojeny pomocí inbusových šroubů. Ložiska jsou lepená loctitem. 

 

 

Vřeteno má průměr 12mm,

aby co nejméně házelo, vrtal jsem ho upnuté v přípravku. 

 

Otvor ve sklíčidlu na stopkové brousky je vystružený na průměr 6H7,

 

zadní roztahovací upínání řemenice je vystruženo výstružníkem na kolíky 1:50. Rozpínací trn má na konci závit M6.

Celá sestava:

 

Jako pohon měl sloužit motor do šicího stroje. Bohužel se ukázalo, že je výkonově slabý a musel jsem sehnat něco silnějšího. Výběr padl na motor ze sekačky, který je ale mnohem mohutnější a utrpěl tím poměr vřeteno - motor.

Motor má při 230V, 1kW, 2760 otáček za min. Vyměnil jsem ložiska, zmenšil ventilátor, oddělil hlavní vinutí od pomocného, abych mohl měnit přepínačem směr otáček. Ovládání a rozběhový kondenzátor jsem zabudoval do staré elektro krabice, obal je z pozinkovaného plechu a plastu.

 

Jako největší problém motoru se ukázal nevyvážený rotor. Při zapnutí měl poměrně velké vibrace, které by se přenášely na brusný kotouč.

Udělal jsem proto jednoduchý přípravek a pomocí snímače z reproduktoru a osciloskopu rotor vyvážil. Informace jak na to jsem čerpal zde. 

Převodová kola jsou duralová, řemen jsem koupil jako náhradní díl a je zřejmě k elektrickému hoblíku. Ještě musím dodělat jeho kryt.

Aby ložiska motoru netrpěla, je nasávání chladícího vzduch řešeno z předu přes el. krabici a vyfukování opět směrem vpřed.

Jak jsem už psal, vřeteno je na uvedený motor poměrně slabé, ale jako celek je bruska vcelku použitelná :-)

Před vlastním použitím je třeba zakrýt pokud možno celý soustruh a z důvodu větší tuhosti mírně přitáhnout pera na příčných a podélných rybinách u suportu. Pokud je požadovaný mikroposuv, je třeba natočit nožový držák suportu o 6stupňů. Díky tomu pak posunutí držáku o 1mm do strany posune brusku o 0,1mm do záběru. Nezapomeňte při broušení dobře chladit.

 

Přebrušování soustružené hřídele 25mm cca 60cm dlouhé na velkém soustruhu.  

 

Další použití: broušení válcových fréz

 

Návrat do menu