Soustruh DOLZE & SLOTTA

Druhým soustruhem který jsem si pořídil je německý soustruh DOLZE SLOTTA neznámého stáří (odhaduji tak 50 let). Napětí 400 V, příkon 2 kW, točná délka 1000 mm, točný průměr nad ložem 380/600 mm, točný průměr nad suportem 280 mm, průměr uni. sklíčidla 200 mm, průchod vřetene 50 mm, převodovka 8st.: 30 - 750/min., posuvy: metrické, whitworthovi, modulové, (0,08 - 60mm/otáčku).

Graf pro výpočet řezné rychlosti

Tabulky ze stroje (přepsané varianty posuvů, pro stažení zadej storno)

 

Opravy, úpravy

Demontáž suportu.

Při soustružení pomocí závitové tyče, se mi občas stávalo, jako by se posuv o něco zadrhával. Měl jsem podezření na chybu v ozubených kolech suportu, proto jsem se ho rozhodl rozebrat. Nejprve se odšroubuje spodní přítlačná lišta vzadu (šrouby jsou ze spodu) a vpředu (šrouby z vrchu č.1). Pak se vyšroubují ze spodu šrouby č. 2 co spojují obě části dohromady.

 

Pokud to stále drží pohromadě, je třeba z boku zapáčit, aby se uvolnily kolíky č.3.

Suport jsem nadzdvihl, podložil prkýnky a odsunul do boku.

Po vyjmutí můstku,  nasunutí suportu k vřeteníku, se dá dostat k většině hřídelí a ozubených kol.  Hřídele se uvolní po vyšroubování šroubů s podložkami z čela, malý pastorek po vyšroubování červíka č. 4.

Ještě pohled na suport zespodu.

 

A ta závada? 

Zjistil jsem že kola jsou v podstatě v pořádku. Sice občas nějaká zapadlá špona zuby poškodila, ale nic co by zapříčinilo zadrhávání. Nakonec jsem přišel na to, že zadrhávání způsobuje zfušovaná oprava ozubeného hřebenu posuvu. Při posuvu závitovou tyčí už trochu opotřebený pastorek, který se vněm pohybem suportu otáčí, prostě takhle "opravené" zuby nezvládá.

 

Oprava

Zakoupil jsem nový hřeben s pastorkem. Bohužel se vyskytlo několik problémů.


První byl v tom, že hřeben je průřezově o cca 1mm menší. Vyřešil jsem to tak, že původní hřeben sloužící jako vedení pro vrtání připevňovacích otvorů a nový jsem slícoval u zubů pomocí kulatin a ty pak před svrtáním přitáhl svorkou a pomocnou destičkou.


Otvor na kolík je kuželový 1:50


 Po montáži následuje,


kontrola roztečí.


Dalším problémem je, že za ta léta došlo zřejmě vlivem opotřebení suportu a lože ke zvětšení zubové mezery mezi pastorkem a ozubeným hřebenem. Nechtělo se mi provádět žádný velký zásah do stroje a ani převrtávat a snižovat všechny hřebeny a tak mi jako nejjednodušší připadalo vyrobit nový pastorek s trochu větším průměrem. 


Nalevo je nový pastorek, uprostřed originální ze stroje a vpravo pak mnou vyrobený. 
po smontování se zdá, že vše pracuje jak má a vůle se znatelně zmenšila.

 

Odměřování podélného posuvu.

Neustále jsem přemýšlel jak vyřešit odměřování posuvu který na stroji chybí.
Bohužel nasazení stupnice s noniusem na kolo posuvu nebo na střed pastorku by mi příliš nepomohlo, protože díky modulu 2 se pastorek otočí jednou dokola po ujetí suportu o 87,964mm a otočení kola posune suport o 21,991mm :-(


Nakonec jsem to udělal následovně: na nově vyrobeném pastorku jsem udělal v místě původního šroubu prodloužení hřídele. Hřídel pak drží ocelová podložka, následuje gumová vložka, opět podložka, kolo s 51 zuby a upevňovací vložka se šroubem. 


Do volného místa po odstranění tabulky posuvů,


jsem přišrouboval ocelovou desku 10mm tlustou. V horní části je nahoře vyfrézované odsazení a má probroušenou drážku na mazání hřídele. Z předu je pak přišroubovaná hřídel 8mm. 


Vlastní nonius má pak tvar misky a v jeho středu je připevněno kolo s 58 zuby.


Schematicky to vypadá následovně:Výpočtově je to takto:
skutečná velikost posuvu soustruhu při jedné otáčce pastorku: pastorek 14z, modul 2, 1x otočka = 14 x 2 x Pi = 87,9645mm
vložený převod v těle noniusu: 51:58 = 0,87931034
výslední posuv na jednu otočku noniusu: posuv / převod = 100,0381mm
Lepšího výsledku bych dosáhl s převodem 73:83, to by bylo 100,0145mm, ale už by se mi v modulu 0,5 nevešel mechanicky do těla noniusu.

Pak už jenom stačilo na noniusu udělat 200 různě dlouhých čárek, aby vznikl odečet po 0,5mm,a odměřování s nepřesností cca 0,04mm na 100mm posuvu je hotovo:-)

Pružný element na pastorku, umožňuje nastavení hodnot na  nniusu podle potřeby a přidaný převod zajišťuje zároveň jeho otáčení správným směrem. 

Návrat do menu